fbpx

Cykličnost – jak usnadňuje život?

 

Už jste slyšeli o cykličnosti? S ženou je to jako na horské dráze, někdy se cítí skvěle, jindy je její nálada pod bodem mrazu, někdy potřebuje lásku, jindy chce být sama. Studovali jste ji ale někdy hlouběji?

Je to sice ještě trochu nové téma, v České republice zhruba od roku 2013 po překladu knihy Mirandy Gray – Cyklická žena, nicméně postupně se pomalu dostává do povědomí žen i mužů.

Cykličnost jsou fáze menstruačního cyklu. Tak jako se příroda celý rok mění – na jaře vše kvete, v létě je v rozkvětu, na podzim se chýlí na zimní spánek a v zimě spí a nabírá sílu na to, aby mohla na jaře vykvést. To samé se děje v pouhém 1 měsíci u ženy. A proto ty nálady! Když blíže pochopíte, ve které fázi se žena zrovna nachází, dokážete ji snáze pochopit, lépe se do ní vcítit nebo naopak její slova vzít s nadsázkou a nebrat si je osobně.

V tomto článku se nebudu dopodrobna a do detailů rozepisovat o jednotlivých fázích, na to vám doporučím právě již zmíněnou knihu Cyklická žena od Mirandy Gray, nebo online přednášku na toto téma od Hanky Trnčákové, která touto problematikou již vzdělávala dokonce několik firem. Cílem tohoto článku je poukázat, jak cykličnost usnadňuje život v mnoha ohledech – a to vím, protože cykličnost žiju!

Cykličnost a její fáze

 

Celý cyklus začíná menstruační fází (1. – 6. den), která je nazývaná jako Stařena, nebo také období Zimy. Zde žena odpočívá – pokud může, vřele doporučuji alespoň první 2 dny mít volnější, pokud možno úplně volné, aby si skutečně mohla dopřát opravdový odpočinek, který si zaslouží, dopřát si tzv. „Me-day“. Je možné, že se během odpočinku objeví nové nápady, inspirace, které je dobré si zaznamenat. V další fázi se vám budou hodit. Mně se často stává, že v tomto období už přichází doba, kdy mám něco vymyšleného, a tím, že si udělám čas na sebe, začnu projekty realizovat.

Druhá fáze (7. – 13. den) je podle ženy nazývaná Panna, podle období Jaro, a je to doba, kdy jsme plné energie, nejen, že nám chodí inspirace a nápady, ale máme pocit, že vše potřebujeme rychle stihnout a všechno mít nejlépe hned hotové. Překypujeme energií zevnitř i navenek. A na to pozor, protože se právě může stát, že se zamotáte, dostanete se do chaosu a ztratíte focus. Je dobré si v této fázi udělat nějaký plán na celý měsíc, využít trochu té mužské složky v nás.

Třetí fáze (14. – 21. den), fáze Matky, období Léto, je zkrátka léto v nás. Je to období, kdy má žena zpravidla ovulaci, vajíčko se uvolňuje. Žena si připadá smyslná a svůdná. Co jsem vypozorovala, někteří vnímavější muži to dokonce poznají. V tomto období jim může žena připadat „vyměněná, jiná, svůdná, extrémně krásná atd.“. Žena začíná mít také více chuti na milování, což je vzhledem k jejímu přirozenému fyzickému stavu pochopitelné.

V poslední fázi (22. – 28. den), fázi Čarodějky, období Podzimu, se tělo začíná zklidňovat a připravovat se k zimnímu spánku, což se může hodně projevit na emocích – létají jako ručička na tachometru – jednou je vše v pohodě, za chvíli přijde slzavé údolí, nevrlost, zlost a chuť každému jednu „vpálit!“. Pokud je žena ve vztahu, je dobré svého muže na tuto fázi připravit, aby si nemyslel, že něco dělá špatně, nebo že vám ubližuje on. Žena sama neví, proč se jí to děje.

Lidi, nechtějte po ní, aby vám v tomto období něco vysvětlovala, to prostě nejde!

Cykličnost a oblékání

Některé ženy vnímají měnící se cyklus i v této oblasti, já jsem jedna z nich. Protože nemám úplně vyhraněný styl oblékání a oblékám se opravdu tak, jak se zrovna cítím můžete mě potkat v různém. V šatech se cítím nejlépe v období jara a léta, zatímco sportovní typ oblečení preferuji hlavně na jaře (2. fázi). Na podzim mám tendenci se více zabalovat do volnějších typů oblečení (volné košile, dlouhá trička – v zimě to jsou velké pytlovité svetry) a během menstruace je to spíše neutrální.

Cykličnost a nálada

U žen kolem dokola pozoruji, že podle jejich nálady začínám umět odhadnout, ve které fázi zrovna jsou. Já osobně jsem v tomhle jasná jako ranní rosa za úsvitu a mám pocit, že na mě všichni musí poznat, ve které fázi zrovna jsem!

Taková čtvrtá fáze Podzimu je pro mě velmi horská dráha. Od stavů pláče, kdy si připadám k ničemu, po stav zlosti, kdy bych hodila židlí, až po stav totální bezmyšlenkovosti.

Mnoho žen si chválí Léto. Ano, i já se cítím svůdně, ale co se týče mé vlastní organizace času, zaměření a práce, je to pro mne velmi krizové období. Pozoruji to měsíc, co měsíc. Je to přesně to období, kdy mám tendenci prokrastinace, koukat do zdi, vůbec nevím, kde začít, a tak nic nedělám…až uplyne týden…

Nejraději mám v tomto ohledu fázi Jara, protože se mi skutečně osvědčilo, že pokud si během menstruace dopřeji odpočinek, v té fázi po ní to fakt jede! A to nekecám!

A jak to máte vy? Už jste se s vaší cykličností sžily, nebo o ni naopak přemýšlíte, nebo vůbec nevíte?

Cykličnost v mé nové knize

 

Už jste četli mou novou knihu AMARA? Víte, že téma cykličnosti se objevuje i zde? Nechte se vtáhnout do příběhu hlavní hrdinky Lori, která musí projít náročným učením pod dohledem duchovních učitelů v Indii, aby znovu objevila smysl opravdové Lásky.