Ranní rituály a vstávání? Je to sporné téma, zejména když pracujete na volné noze. Všechny mé diskuze většinou končí tím, že si lidé ťukají na čelo. Jak to tedy je a proč?
Od doby, co jsem odešla ze svého posledního zaměstnání na plný úvazek na jaře 2018, jsem prošla několika fázemi. Protože to byla celoroční práce (2x 5 měsíců 24/7) na lodi bez jediného dne volna, měla jsem obrovský spánkový dluh, který jsem tehdy vyrovnávala snad až do léta. Léto jsem prožila formou „letních prázdnin“, takže jsem vstávání moc nedala, ale protože od přírody nejsem velký spáč, stejně mi to nedalo a pospávala jsem několikrát i okolo 8 hodiny, abych měla delší den.
Na podzim jsem ale měla silnou potřebu se realizovat a znovu začít vytvářet, 8 a víc hodin spánku už mi přišlo hodně. Začala jsem tedy vstávat v 7 hodin, což ale vedlo k hádkám s bývalým přítelem, kterého jsem vždy budíkem vzbudila. „Co ale probůh děláš takhle poránu???“ Já jsem to nevěděla. Občas jsem si četla knížku, občas trochu cvičila, ale bylo to jakési sem a tam, bez systému, bez motivace. Věděla jsem jen, že chci mít ranní rutiny.
Mít o několik hodin delší den? Sen snad každého z nás
Mrkněme se trochu na zoubek tomu, jak na to.
Tehdy se mi do rukou stal článek, který vysvětloval ranní rutiny úspěšných lidí, a to i s příklady jmen, jako např. Steve Jobs. Tito lidé vstávají za tmy/ za svítání, aby si v klidu spícího domova mohli dát pár hodin pro sebe. Zacvičí si – tím nastartují mozek a celé tělo, programují si stav mysli na radost, štěstí, zdraví, úspěch atd., čtou si motivační literaturu, poté se v klidu nasnídají a začínají svůj den.
„To je ono!“ Hlavou mi proběhlo jedno velké AHA! Musím si udělat rutinu, jakýsi rituál, který denně opakuji! Vzpomněla jsem si, že když se všichni na škole učívali hluboko do noci, já to měla obráceně. Po f19.30 už mi vypnul mozek, ale za to jsem mohla v klidu vstát např. ve 3 ráno a do 6.30, kdy bych normálně vstávala, jsem stihla všechno dohnat, stihla jsem plno práce, a s přidanou hodnotou – bystrou myslí takhle poránu.
Ranní rituál – jak na to?
Dala jsem tedy dohromady seznam činností, které mě baví, ale v průběhu dne je neustále z různých důvodů odkládám, nebo vynechávám. Vzala jsem to tedy z gruntu, polopaticky.
- Nastavení mysli
Po probuzení začínám vizualizovat a opakuji si několik vět – afirmací, které s odhodláním a pocitem radosti odříkávám a prociťuji. Poděkuji a potom věnuji pár minut své tabuli přání. Děkuji za vše, co na ní vidím, jako bych to už v životě měla, jako že se mi to v realitě již splnilo.
10 min.
- Nastartování těla a mysli, uvolnění
Poté si zacvičím jógovou sekvenci nastavenou přesně podle fáze mého menstruačního cyklu. Následuje stretching.
45 – 55 min.
- Četba nebo tvá oblíbená aktivita
Podle toho, jak se cítím, se pustím buď do četby nějaké motivační knihy, anebo se naopak věnuji zumbě, tvořím a učím se choreografie.
30 min.
- 20 minut spánek
A kdy tedy vstávám? Začala jsem v 5h ráno, ale zjistila jsem, že když vstanu ve 4.30, je to lepší (normálně bych vstala v 7.30, tzn. že máte 3 hodiny navíc – Co byste udělali se 3 hodinami denně navíc vy?)
Protože jsem ale praxí zjistila, že vše mám krásně hotovo do 7 hodin, dopřeji si ještě „šlofíka“ – dám si 20 minut mezi 7.00 a 7.30. Když vstanu, jsem vyspaná, můj den, i den těch ostatních teprve začíná, dám si snídani, a v 8 hodin jsem připravena na další aktivity. Už mám ale skoro 3 hodiny „odpracováno“ – za rozednívání, zpěvu ptáků a TICHA!
Věřte mi, když jsem toto implantovala do svého života, bylo to těžké. Trvalo to pár dní, než jsem opravdu začala vstávat. Začněte postupně (např. v 6.30, 6.00…), záleží na vašem režimu. Bude to bolet. Prý to trvá 21 dní, než se rutina stane zvykem, a 90 dní, než se zvyk stane železnou košilí, ale stojí to za to! Vnímáte to už po 14 dnech. Cítíte se lépe, motivovanější, máte pocit, že jste udělali velký kus práce. A to je také alfa-omega cesty, která je i cílem, přece!
Napište do komentářů, jak to máte vy s ranním vstáváním? Podělte se o vaši zkušenost.